انواع پچ کورد شبکه Patch Cord و خصوصیات آن

1

برای ارتباط بین پچ پنل یا باکس فیبر نوری و تجهیزات ارتباطی نیاز به کابل می باشد. به کابلی که دو سر آن به کانکتور فیبر نوری وصل می شود، پچ کورد فیبر نوری می گویند به نام پچ کیبل نیز شناخته می شود. این وسیله برای ایجاد ارتباط بین تجهیزات و قطعات در شبکه فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت که پچ کورد از یک طرف به پچ پنل فیبر نوری و از طرف دیگر به تجهیزات ارتباطی مانند ماژول فیبر یا مدیا کانورتر متصل می شود.
این پچ کوردها باید متناسب با فیبر نوری انتخاب شوند. به عنوان مثال پچ کورد سینگل مود برای فیبر سینگل مود و پچ کورد مالتی مود برای فیبر مالتی مود مناسب هستند. انواع متنوع پچ کورد فیبر نوری با انواع مختلف کانکتورها، مانند LC، FC، SC، ST، MU ، MTRJ و E2000 و غیره موجود هستند.
پچ کوردها کانکتورهای مختلفی دارند که در کارخانه بر روی آن‌ها نصب می شود. مثل MT – Rj و LC و SC و ST و۴۵ VF – . در بعضی کاربرد های پچ کوردها کانکتورهای یک سر پچ کورد با سر دیگر فرق دارند،و از جمله این مصارف مختلف مثلاً پچ کورد SC به LC و … می باشند.
به طور معمول پچ کوردها از قابلیت انعطاف بسیار بالایی برخوردار می باشند و به آسانی نمی‌شکنند. غالبا پچ کوردها ۱، ۲، ۳، ۵، ۱۰ متر طول دارند. هر دو سر پچ کوردها می‌توانند از یک نوع کانکتور بوده ، یا دو کانکتور متفاوت باشند؛ که نمونه ی آن پچ کوردهایی مانند FC-LC یا FC-SC می باشند.

انواع پچ کورد فیبر نوری

پچ‌کوردهای فیبر نوری یکی از پرکاربردترین محصولات در یک پروژه کابل‌کشی می باشندکه، انواع مختلفی دارند و بر اساس طول، نوع کابل و کانکتور سر کابل دسته بندی می‌شوند.مثلا در تقسیم بندی پچ کورد بر اساس نوع کانکتور ،پچ کورد LC بخاطر وجود کانکتور LC به این نام شناخته می شود . بر همین اساس پچ کورد SC، ST، FC، MT-RJ، E2000، MU و MPO / MTP و غیره نیز از همین قانون پیروی می کنند.
یک دسته بندی دیگر که به نوع صیقل دادن فرول کانکتور شده و به سه نوع پچ کورد PC، UPC، APC تقسیم می شود.
پچ کورد بر اساس فاکتورهای مختلف کابل فیبر نوری تقسیم بندی شود. بر حسب مواد مصرفی برای کابل به انواع PVC, Riser Plenum, OFNR, OFNP, LSZH و … تقسیم می شود. بر اساس تعداد کر استفاده شده به دو نوع سیمپلکس و داپلکس تقسیم بندی می شود.به این صورت که سیمپلکس یک کر فیبر و داپلکس از دو کر فیبرنوری دارند. نوع کر مصرفی پچ کورد نیز آنها را به دو نوع مالتی مود و سینگل مود تقسیم می کند. معمولا پچ کورد سینگل مود دارای رنگ زرد می باشد با سایز کر فیبر µm 9/125 حال آنکه مالتی مود نارنجی رنگ با سایز کر فیبر µm 62.5 /125می باشد. افزون بر موارد فوق پچ کورد مالتی مود دارای یک تقسیم بندی دیگرمی باشد که به دو نوع OM3 و OM4 تقسیم می شود.

پچ کورد LC

پچ کورد LC با کانکتور LC تمام می شود. LC مخفف کانکتور لوسنت (Lucent) می باشد. ساختار کانکتور LC به صورت فشار و چفت شدن است. این پچ کورد از بدنه پلاستیکی و فرول با اندازه دقیق mm 1.25 و از جنس سرامیکی ساخته شده است. یکی از پرکاربرد ترین پچ کورد نوری نوع LC می باشد که شکل کوچک آن موجب می شود که فضای کمتری اشغال نماید و این نوع به شکلی وسیع برای نصب و راه اندازی مناطق پرتراکم و کم حجم مورد استفاده قرار می گیرد.
همانطور که اشاره شد پچ کورد LC دارای یک فرول 1.25 میلی متری است ، که از نظر اندازه نصف پچ کورد ST می باشد. پچ کوردLC در وضعیت سینگل مود بسیار خوب عمل می کند و بیشتر اشخاص به آن علاقه نشان می دهند و بسیار پرمصرف است. این پچ کورد مطابق استانداردهای IEC و Telcordia، ANSI / EIA / TIA می باشد. کانکتور پچ کورد LC هم برای سایزmm 1.62.0 mm / و همچنین برای سایز mm 3.0 بکار برده می شود.

پچ کورد SC

پچ کورد SC به کانکتور SC منتهی می شود. کانکتور SC را شرکت ژاپنی NTT اختراع کرده است. SC مخفف کانکتور مشترک یا کانکتور میدان و یا کانکتور استاندارد می باشد . آنها در ارتباطات داده ها و مخابرات فیبر نوری بسیار پر کاربرد هستند. این نوع کانکتور از نوع فشار و کشش می باشد و این قابلیت را دارد که برای 1000 چرخه اتصال مورد استفاده قرار گیرد.پچ کورد SC در کانکتور خود قفل دارد و با این حرکت از طریق فرول سرامیکی یک اتصال تراز و دقیق را ایجاد می کند. از ویژگی های خاص کانکتور پچ کورد SC می توان به کم هزینه، ساده و همینطور با دوام بودن آن اشاره کرد. این نوع ارزان و از نظر اقتصادی مقرون بصرفه می باشد. پچ کورد SC به صورت وسیع در شبکه های فیبر نوری بکار برده می شود و قابلیت این را دارد که با اکسید زیرکونیوم و قاب پلاستیکی همراه باشد.

پچ کورد ST

درانتهای پچ کورد ST فیبر نوری کانکتور ST قرار دارد. ST مخفف Straight-Tip و در ادامه جزییات آن ذکر می شود. قطر کانکتور ST مانند کانکتور SC فرول 2.5 میلیمتری است. این پچ کورد بوسیله AT & T توسعه یافته است و در دهه های 1980 و 1990 از محبوب زیادی برخوردار بوده است. کانکتور ST دارای سرنیزه ای شکل و فرول طولانی فنری برای نگه داشتن فیبر می باشد. این نوع پچ کورد در هر دو نوع مولتی مود و سینگل مود قابل دسترسی می باشد. آداپتورهای سیمپلکس و دوبلکس افقی نصب شده با محفظه فلزی یا پلاستیکی موجود بوده و می تواند به دو دسته که آستر از جنس برنز فسفات و یا اکسید زیرکونیوم دارد، تقسیم شود. اگرچه ممکن است افراد تمایل داشته باشند که به جای محفظه پلاستیکی از جنس فلزی استفاده نمایند. پچ کورد فیبر نوری ST نوک صاف و مستقیم دارد که این شکل ظاهری کمک می کند داخل و خارج شدن آن به آسانی انجام گیرد. در مواردی که توان بالایی اتلاف می شود می توان آن را دوباره جا زد این نوع کانکتور بدون هیچ مشکلی تا 500 بار ورود و خروج استاندارد می تواند به کار خود ادامه دهد. پچ کورد فیبرنوری ST از نسل های قدیمی پچ کورد است، اما همچنان به طور وسیعی برای شبکه های مولتی مود، از قبیل شبکه های محلی برای ساختمان ها و دانشگاه ها بکار گرفته می شود.

پچ کورد FC

پچ کورد فیبر نوری FC کانکتور FC دارد و شیوه ی اتصال آن به صورت پیچشی می باشد. FC مخفف کانکتور ثابت (Fixed Connector)است. همانند کانکتور SC ، FC را نیز کمپانی NTT اختراع کرده است . پچ کورد FC از بدنه فلزی و ساختار پیچشی تشکیل شده است. در پچ کورد FC فرول و آستر مورد استفاده در کانکتورها شبیه کانکتور SC است. پچ کورد FC را می توان در هر دو حالت سینگل مود و مولتی مود مورد استفاده قرار داد. در محیط با لرزش بالا این نوع پچ کورد قابل استفاده هستند و به صورت پیچشی محکم بسته می شود، البته بایستی پیش از سفت و محکم کردن پچ کورد آن را به صورت تراز و صحیح وارد کرد.

پچ کورد MTRJ

پچ کورد MTRJ با کانکتور MT-RJ خاتمه پیدا می کند. MT-RJ مخفف فیش سفارشی انتقال مکانیکی (Mechanical Transfer Registered Jack) می باشد. کانکتور MTRJ توسعه یافته کانکتور MT و RJ می باشد. این پچ کورد محفظه و فرول پلاستیکی دارد که از ویژگی های خاص آن ارتباط دو کانکشن فیبر نوری است. کانکتور MTRJ با استفاده از فرم فرول MT که بوسیله NTT تولید شده برگرفته شده است. هر خانه کانکتور MTRJ دو کر فیبر (دوبلکس) دارد و به کانکتور مسی اترنت RJ45 شباهت خاصی دارد. اندازه آن نصف کانکتور SC است و در راه حل های فیبر تا به دسکتاپ به کاهش قیمت در هر پورت فیبر منجر می شود. کانکتورهای MTRJ به دو صورت (با دو پین فلزی) نر و (بدون سوزن و پین) ماده وجود دارند . به طور معمول پچ کورد MTRJ برای کاربردهای شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه آن کمی از فیش های تلفن استاندارد کوچکتر می باشد و به آسانی می توان با آن کار کرد.

پچ کورد E2000

پچ کورد E2000 با کانکتور E2000 منتهی می شود. کانکتور E2000 برای محافظت از فرول از گرد و غبار و خش دریچه و دیافراگم فنری شکل دارد. دریچه و دیافراگم کانکتور زمانی که کانکتور آزاد باشد به شکل خودکار بسته می شود این دریچه فنری شکل مانع ورود آلودگی به داخل وهمچنین به خرج نشدن نور لیزر از کانکتور منجر می شود. وقتی که به آداپتور متصل می شود دریچه به صورت خودکار باز می گردد. با ساختار مشابه کانکتور SC ، کانکتور E2000 کوچکتر است. پچ کورد E2000 یکی از جدیدترین سبک و طراحی های این نوع کابل می باشد و همچنین یکی از گران قیمت ترین پچ کوردهای فیبر نوری می باشد.

پچ کورد MU

پچ کورد MU با کانکتور MU خاتمه می یابد. کانکتور MU را نیز کمپانی NTTاختراع کرده است. پوشش و محفظه ی آن از جنس پلاستیک می باشد و ساختار آن به صورت فشار و کشش (Push & Pull) است. کانکتور MU یک کانکتور کوچک فرمی باشد که ویژگی های یک فرول کانکتور LC با قطر mm 1.25 را دارد. کانکتور MU نیز همانند کانکتور SC طرزکار قفل شدن را دارد که مطابق فشار و کشش است. کانکتور فیبر نوری MU اندازه مشابه LC و برخی اوقات به نام SC کوچک شناخته می شود. کانکتورهای MU در انتقال پیشرفته نوری، تبادل، و سیستم های مشترک و یا نرم افزار با سرعت بالای داده بکار گرفته می شود. در این اواخر شاهد توسعه پچ کورد MU هستیم تا در آینده به جای SC مورد استفاده قرار گیرد.

پچ کورد MPO / MTP

پچ کورد MPO با کانکتور MPO منتهی می شود . پچ کورد MPO یک پچ کورد ظرفیت بالا با اتصال چند فیبر بر محور ساخت فرول نوع MT مکی باشد. این کانکتور بر اساس عمل فشار-کشش استفاده می شود و با استانداردهای IEC 61754-7 و EIA 604-5A TIA /سازگاری دارد و برای پایان مسیر و ترمینه کردن آن و برای کاربردهای با ظرفیت بالا، بسیار مناسب می باشد. غالبا این نوع پچ کورد را در کابل نوع ریبون بکار می برند و در اسمبلی گنجایش خروجی چند فیبر استفاده می شود. MPO در هر کانکتور خود شامل چند فیبر می باشد و به این معنی که MPO می تواند چندین ارتباط را با یک کانکتور خود برقرار نماید که این تعداد می تواند 12، 24، 36 و … باشد MTP. نسخه ی ارتقاء یافته MPO است . کانکتور MTP یک ارتباط ظرفیت بالا را میان تجهیزات شبکه در اتاق مخابرات را به وجود می آورد و برای این کاربردها مناسب است. این نوع پچ کورد بر اساس سیستم فشار و کشش چفت می شود به آسانی می توان آن را وارد و خارج کرد.

کاربردهای پچ کورد فیبر نوری

معمولا پچ کوردهای فیبر نوری برای اتصال پورت ها در فریم های توزیع فیبری بکار برده می شوند . در اصل آن ها وظیفه پشتیبانی از کاربردهای شبکه، را برعهده دارند و به صورت های OFNR و LSZH موجود هستند. بعلاوه آنها از سرعت های بالا (40/10 گیگابیت بر ثانیه) پشتیبانی می کنند. پچ کورد های فیبر نوری در بسیاری از زمینه ها مثل اپتیک، تشخیص لیزر و پردازش مواد و … کاربرد دارند.