جشنواره بهاره آی تی تلکام

ماژول های SFP

ماژول های SFP

ماژول SFP

در جهان دیجیتالی امروز جایگاه و نقش ماژول SFP برای انتقال داده ها بسیار مهم و غیر قابل انکار است. می توان گفت که امروزه فیبر نوری بهترین رسانه ای است که برای انتقال سیگنال ها بکار گرفته می شود که سیگنال را بوسیله نور منتقل می کند. همانطور که مشخص است سرعت نور از سرعت برق و تجهیزات وایرلسی که بشکل سنتی بکار گرفته می شوند بسیار بیشتر است، لازم به ذکر است که در اصطلاح فنی به سیگنال در تجهیزات وایرلس امواج و در فیبر نوری پالس نوری گفته می شود.
ماژول های SFP
SFP مخفف عبارت Small Form-factor Pluggable می باشد. این یک ترانسیور hot-pluggable است که به پورت SFP سوئیچ یک شبکه متصل می‌شود و از SONET, Gigabit Ethernet, Fibre Channel و دیگر استانداردهای ارتباطات پشتیبانی می‌کند. ماژول SFP، به عنوان کوچک کننده کوچک شکل یا مینی GBIC (مبدل رابط گیگابیت) نیز شناخته می شود، یک ماژول فرستنده ی نوری فشرده و پرقدرت است که به طور گسترده ای برای برنامه های مخابراتی و ارتباطات داده استفاده می شود.
ماژول های XFP و SFP مشهورترین ماژول هایی هستند که امروزه در تجهیزات زیرساخت ارتباطی برای فیبر نوری به عنوان Transceiver بکار برده می شوند. قطعا این ماژول ها در مقایسه با سایر ارتباطات کابلی شبکه سرعت بهتری را برای شما به ارمغان می آورند. ماژول SFP می تواند مسیر انتقال اطلاعات از طریق فیبر نوری را تا ده ها کیلومتر افزایش دهد که این مقدار بسیار بیشتر از انتقال اطلاعات با استفاده از کابل شبکه است.
با استفاده از این ماژول ها می توان کیفیتی مطلوب از ارتباطات شبکه و زیرساخت خود را تجربه نمود ، همچنین نباید فراموش کرد که استفاده از این ماژول ها مقرون به صرفه است. این ماژول ها می توانند در لینک های دستگاه هایی مانند روتر و سوئیچ در شبکه ها مورد استفاده قرار بگیرند.

اجزاء ماژولSFP

SFP از سه جزء لیزر (شامل فرستنده TOSA با گیرنده Rossa ) و صفحه بورد IC و قطعات خارجی تشکیل شده است. بدنه خارجی ، پایه، PCBA، حلقه کششی، قفل، کلید قفل، درپوش لاستیکی لوازم جانبی می باشد.

ویژگی ماژول SFP

SFP ماژول های فرستنده و گیرنده – ماژول های- pluggable از بالاترین نرخ تا ۱۰G برخوردار هستند ، و چند رابط LC رابکار می برند. می توان به راحتی SFPفرم (pluggable کوچک) را به عنوان نسخه پیشرفته ی GBIC بشمار آورد.
در مقایسه با ماژول GBIC حجم ماژول SFP به نصف کاهش یافته است، در نتیجه همان پنل را می توان در پیکربندی پورت بیش از دو برابر مورد استفاده قرار داد . به طور معمول ماژولSFP سیسکو (مینی GBIC سیسکو) کوچکتر می باشند و اندازه آن نصف GBIC اپتیکی است . سرعت ارسال این ماژول از ۱۰۰Mbps تا حدود ۴Gbps تغییر می کند. طول انتقال آن ها از حدود ۵۰۰ متر آغاز شده و تا ۱۲۰ کیلومتر می رسد.

ماژول SFP

انواع ماژول SFP

بر اساس نرخ این ماژول ها به انواع زیر تقسیم می شوند:

/۶۲۲M/1.25G/2.125G/4.25G/8G/10G,155M

M155 و ۱٫۲۵Gبیشترین کاربرد را دارند ، فن آوری ۱۰G در حال ارتقائ و پیشرفت است به طوری که استفاده از آن روز به روز افزایش می یابد.

بر اساس طول موج این ماژول ها به انواع زیر تقسیم می شوند:

۸۵۰nm/1310nm/1550nm/1490nm/1530nm/1610nm

طول موج ۸۵۰nm برای SFP مالتی مود است و مسافت انتقال آن کمتر ۲Km می باشد. طول موج/۱۵۵۰ nm nm1310 برای SFP سینگل مود است و مسافت انتقال آن از ۲Km بیشتر می باشد . این سه طول SFP850nm/1310nm/1550nm نسبت به سه طول موج دیگر قیمت ارزانتری دارند . با توجه به رنگ حلقه کششی تولید کنندگان به راحتی می توان SFP را تشخیص داد .

به عنوان مثال: حلقه کشش سیاه و سفید مالتی مود بوده و طراحی آن مختص طول موج ۸۵۰nm می باشد. آبی ماژولnm1310 ،زرد ماژول nm1550 و بنفش ماژول nm1490 می باشند.
در پایان لازم است به تفاوت فیبرهای نوری مالتی مود Multimode و سینگل مودSingle Mode ، بپردازیم. این دو فیبر نوری در اندازه ظرفیت و هسته مورد استفاده متفاوت هستند. هسته استفاده شده در فیبرهای نوری سینگل مود اندازه ای برابر ۵ میکرومتر دارد و حال آنکه هسته استفاده شده در فیبرهای نوری مالتی مود اندازه ای برابر ۵۰ میکرومتر یا شاید بیشتر دارد.
از نظر قطر نیز فیبر نوری مالتی مود قطر بیشتری دارد ، می توانند پالس ها یا سیگنال های بیشتری را با پهنای باند بیشتر منتقل کنند. درنتیجه برای دستیابی به سرعت بیشتر ، بایستی از فیبرهای نوری مالتی مود استفاده شود.

واژه‌های کلیدی: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
اشتراک‌گذاری:

نظرات تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

49 نظر

  • 메이저사이트 پاسخ
    6 روز پیش

    … [Trackback]

    […] Read More here to that Topic: ittelecom.co/sfp-modules/ […]

  • mojang minecraft download پاسخ
    1 هفته پیش

    I visited many web sites except the audio
    feature for audio songs present at this website is
    actually superb.

  • minecraft download for free پاسخ
    1 هفته پیش

    It is actually a nice and helpful piece of info. I’m happy that you
    just shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this.
    Thank you for sharing.

  • minecraft download for free پاسخ
    1 هفته پیش

    No matter if some one searches for his vital thing, so he/she wishes to
    be available that in detail, so that thing is maintained over here.

  • how to download minecraft پاسخ
    1 هفته پیش

    This website certainly has all of the info I wanted about this subject
    and didn’t know who to ask.

  • minecraft download free pc پاسخ
    1 هفته پیش

    Hi there to every one, it’s truly a pleasant for me to pay a visit this web
    page, it consists of useful Information.

  • minecraft download pc پاسخ
    1 هفته پیش

    Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed
    browsing your blog posts. After all I will be subscribing
    to your rss feed and I hope you write again very soon!

  • how to download minecraft free پاسخ
    1 هفته پیش

    Yes! Finally someone writes about download minecraft
    for free.

  • minecraft download free pc پاسخ
    1 هفته پیش

    I loved as much as you will receive carried out right here.
    The sketch is attractive, your authored material stylish.
    nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be
    delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly
    very often inside case you shield this hike.

  • minecraft download pc پاسخ
    1 هفته پیش

    It’s remarkable to go to see this website and reading the views of
    all colleagues about this article, while I am also keen of getting knowledge.

  • how to download minecraft free پاسخ
    1 هفته پیش

    What’s up, yeah this article is actually fastidious and I have learned lot of
    things from it on the topic of blogging. thanks.

  • g پاسخ
    1 هفته پیش

    I need to to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every little bit of it.
    I’ve got you bookmarked to check out new stuff you post…

  • g پاسخ
    1 هفته پیش

    Hi there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
    Would you be interested in trading links or maybe guest writing
    a blog article or vice-versa? My website addresses
    a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
    If you are interested feel free to send me an e-mail.
    I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

  • g پاسخ
    1 هفته پیش

    I got this site from my buddy who shared with me regarding
    this site and now this time I am browsing this
    web site and reading very informative posts at this time.

  • g پاسخ
    1 هفته پیش

    Awesome! Its genuinely awesome post, I have got
    much clear idea concerning from this piece of writing.

  • g پاسخ
    1 هفته پیش

    Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative.
    I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this
    in future. A lot of people will be benefited from your writing.
    Cheers!

  • how to download minecraft پاسخ
    2 هفته پیش

    For hottest information you have to visit the web and on internet I found this site as a best web site for
    hottest updates.

  • g پاسخ
    2 هفته پیش

    If some one wishes to be updated with hottest technologies then he must be
    visit this web site and be up to date daily.

  • g پاسخ
    2 هفته پیش

    If some one wishes to be updated with newest technologies then he must be pay a
    visit this site and be up to date everyday.

  • g پاسخ
    2 هفته پیش

    These are actually wonderful ideas in concerning blogging. You have touched some
    pleasant points here. Any way keep up wrinting.

  • g پاسخ
    2 هفته پیش

    Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is just great and i can assume you’re
    an expert on this subject. Well with your permission let
    me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.

    Thanks a million and please continue the rewarding work.

  • sondakika haberler پاسخ
    2 هفته پیش

    Very good write-up. I absolutely love this website.
    Keep it up!

  • g پاسخ
    2 هفته پیش

    Great post. I used to be checking constantly this blog and I’m impressed!
    Very helpful information specifically the final
    section 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this
    particular information for a very long time. Thanks and good luck.

  • g پاسخ
    2 هفته پیش

    With havin so much content do you ever run into any
    issues of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I’ve
    either authored myself or outsourced but it
    appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help prevent content from being
    ripped off? I’d definitely appreciate it.

مطالب مرتبط

پچ پنل فیبر نوری چیست

پچ پنل فیبر نوری محفظه‌ای است که اتصالات فیبر نوری را نگهداری می‌کند. پچ پنل فیبر نوری در راه... ادامه مطلب

انتقال خط تلفن از طریق فیبر نوری و شبکه

مخابرات و شبکه مخابراتی امروزه به یکی از مهم ترین بحث های روز تکنولوژی تبدیل شده است و فیبر... ادامه مطلب

ماژول SFP چیست و چه کاربردی دارد؟

ماژول SFP به طور کلی یک ماژول تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال های نوری بوده که کاربرد های متعددی دارد.... ادامه مطلب

مرکز تلفن تحت شبکه IP PBX چیست؟

به نسل جدید مراکز تلفن که سرویس های یکپارچه ی مخابراتی را با امکاناتی بسیار بیشتر از مرکز های... ادامه مطلب

سوئیچ اترنت صنعتی و کاربرد آن در شبکه

مسائل اولیه شبکه ، مانند روش کار یک شبکه مستلزم آشنایی و درک مفاهیمی همچون روتینگ، سوئیچینگ و بی... ادامه مطلب

انواع سوییچ شبکه و کاربرد آن

سوییچ شبکه از مهم ترین تجهیزات در یک شبکه است. سوییچ شبکه وظیفه ارسال امن اطلاعات، مدیریت ترافیک شبکه،... ادامه مطلب

میان اینترنت ADSL و VDSL و فیبرنوری چه تفاوتی وجود دارد ؟

در حال حاضر برای مشتریان اینترنت یک سوال مهم مطرح می شود و آن این است که ADSL با... ادامه مطلب

تعریف تکنولوژی PoE و چرا ما به آن نیاز داریم ؟

سوئیچ اترنت PoE باعث می شود تا هزینه‌های نصب و ارتقاء قابلیت را به حداقل برساند سوئیچ PoE موجب... ادامه مطلب

آداپتور فیبر نوری چیست

به قطعات کوچکی که معمولا” کابل های فیبر نوری را به هم وصل می کنند آداپتور فیبر نوری می... ادامه مطلب

معرفی انواع مودم مخابراتی استاندارد

به طور کلی انواع مودم به دو دسته تقسیم می شوند: مودم های اترنت که به کارت شبکه در... ادامه مطلب

  • Service Online
  • .
  • .