ماژول فیبر نوری سینگل مود نتکس پلاس G311SM IP-COM

Model: Optical Fiber Module Single Module Netex G311SM

Model: Optical Fiber Module Single Module Netex G311SM
Style: متالیک
Company: نتکس پلاس
Seller: آی تی تلکام
Warranty: یک سال شرکت سفیر
ID: itt-sm1395
شرکت نتکس پلاسشرکت نتکس پلاس گارانتی یک سال شرکت سفیرگارانتی یک سال شرکت سفیر
کمیسیون ارتباطات گواهینامه تطابق اروپایی سازگار با محیط زیست ایزو 9001

ماژول‌های نوری نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در انتقال اطلاعات در شبکه های فیبر نوری دارند. آنها سیگنال های دیجیتال را از دستگاه های شبکه دریافت کرده و آنها را به پالس های نور تبدیل و ارسال می‌کنند و از آن سمت پالس های نوری را دریافت کرده و به سیگنال های دیجیتال تبدیل می‌کنند؛به همین دلیل، به آنها Transceiver و یا گیرنده/فرستنده نیزگفته می شود.ماژول های نوری معمولا در یک سمت خود دارای یک رابط الکتریکی هستند که به داخل سیستم متصل می شوند و در سمت دیگریک رابط نوری دارند که از طریق کابل فیبر نوری به جهان خارج متصل می شود. ماژول های نوری می توانند به یک سوکت پانل جلویی یای ک سوکت بر روی دیوار وصل شوند.
ماژول SFPکه مخفف عبارتSmall Form-factor Pluggableمی باشد.استفاده از این ماژول قطعا سرعت بهتری نسبت به دیگر ارتباطات کابلی در شبکه را به کاربران خود فراهم می کند . SFPبا نام Mini GBICنیزشناخته می شود که در حقیقت یک نوع Transceiver قدیمی می باشد، تنها تفاوت مهم بین SFP و GBIC اندازه آنهاست وگرنه از نظر سرعت و کیفیت تقریبا” یکسان عمل می کنند.SFP اطلاعات سریال الکتریکی را به اطلاعات سریال نوری واطلاعات سریال نوری را به اطلاعات سریال الکتریکی تبدیل می کند.
امروزه تجهیزات زیادی با عنوان ماژول SFPیاTransceiver به بازار عرضه می شوند تا بتوانند سیگنال را تقویت نمایند .در حال حاضرSFP Transceiver ها در شبکه های زیرساخت و انتقال اطلاعات بیشترین کاربرد را دارند ، این ماژول ها می توانند در لینک های تجهیزاتی مانند روتر و سوییچ در شبکه ها بکار گرفته شوند.
برای انتخاب نوع SFP ماژول در تجهیزات لازم است که سه مورد را در نظر گرفت :

  • 1- نوع ارتباط فیبر نوری
  • 2-پهنای باند
  • 3 – نوع اتصال فیبر نوری در کل می توان گفت که این موارد در انتخاب نوع ماژول SFP در تجهیزات شبکه ای اهمیت بسیار زیادی دارند.

نوع ارتباط فیبر نوری

در کل فیبرهای نوری به دو دسته ی فیبرهای نوری Multimode و فیبرهای نوری Single Modeتقسیم می شوند. بارزترینفرقی که بیناین دو نوع فیبرهای نوری وجود دارد، اندازه ظرفیت و هسته استفاده شده در آنها می باشد. فیبرهای نوری Single Mode دارای هسته ای بهاندازه ی 5 میکرومترمی باشددرحالی که اندازه ی هسته استفاده شده در فیبرهای نوری Multimode برابر 50 میکرومتریا حتی بیشترمی باشد.
قطر بیشتر فیبرهای نوری Multimode موجب شده که توانایی انتقال پالس ها یا سیگنال های بیشتری را با پهنای باند بیشترداشته باشند. درنتیجه برای داشتن سرعت بیشتر ، بهتر است بجای استفاده از فیبر های نوری Single Mode از نوع Multimode استفاده شود.
برای ارسال اطلاعات در فاصله کمتر از 2 کیلومترمعمولا” از فیبر Multimode استفاده می شود.فیبر تک حالته یا همانSingle Mode توانایی انتقال داده ها تا 100 کیلومتررا دارد، فیبرنوریSingle Modeبیشتر در تجهیزات زیرساخت مخابراتی بکار برده می شود و فیبر نوری Multimode بیشتر در شبکه های داخلی دارای کاربرد هستند.
موضوع بسیار مهم این است که هر دو طرف یک اتصال فیبر، باید با همان نوع فیبر در ارتباط باشد یعنی اگر در یک سمت ارتباط ماژول Single Mode استفاده شود طرف دیگر نیز باید از همان نوع ماژول یعنی Single Mode استفاده شود.
در تقسیم بندی بر اساس طول موج: 850nm / 1310nm / 1550nm / 1490nm / 1530nm طول موج nm850برای SFP مالتی مود بوده و مسافت انتقال آن زیر 2 کیلومترمی باشد. طول موج 1310nm / 1550nm نیز برای SFP سینگل مود بوده که از قدرت انتقال مسافت بالای 2 کیلومتررا دارد.
رنگ حلقه کششی تولید کنندگان به تشخیص درست SFP بسیار کمک می کند. به عنوان مثال حلقه کشش سیاه و سفیدمختص مالتی مود بوده و برای طول موجnm 850طراحی شده است. رنگ آبی برای ماژولnm 1310، رنگ زرد برای ماژولnm1550و رنگ بنفش برای ماژولnm1490اختصاص یافته است.

پهنای باند

در ارتباطات کابل مسی،رایانه ها پیش از نیاز به فرستادن داده هادر ابتدا از نظر سرعت ارتباطات با یکدیگر بررسی میگردند و بعد از آن ارسال اطلاعات در شبکه را آغاز می کنند.
مثلا”یک ارتباط 10/100/1000 به این مفهوم است که هر ارتباطی از این بازه را می تواند پشتیبانی نماید. به این معنی که اگر در یک ارتباطMbit/s1000باشد و طرف ارتباط دیگرMbit/s 100باشد. این ارتباط به شکل اتوماتیک بهMbit/s 100تنظیم می‌شود.
اما در ارتباطات فیبر نوری لازم است که هر دو سمت یک سرعت ارتباطی را پشتیبانی نمایند. امروزه ماژول هایG 1.25وG10بیشترینکاربرد را در ارتباطات فیبر نوری دارند.

نوع اتصال فیبر نوری

غالبا” در اتصالات مسی اترنت کابل ها بوسیله ی کانکتور RJ45 اتصال می یابنداما در اتصالات فیبر نوری کانکتور ها از نوع SC، ST و LC هستند، کانکتور های تولید شده در اتصالات فیبرتنها به عنوان اتصالات ثابت شناخته می شوند و فقط تفاوت آن ها در برش زاویه پرتاب نور حائز اهمیت می باشد که بر اساس اتصالات رایج کانکتور های LC از دو نوع دیگر بیشتر بکار برده می شوند.
ماژول های SFP با انواع تجهیزات ارتباطی مانند Gigabit Ethernet ، Fiber Channel ، SONET ها سازگاری دارند. نسخه پیشرفته ماژول های SFP که تا سرعت 10Gbpsرا پشتیبانی می کندSFP+ نام دارد.

ماژول فیبر نوری سینگل مود آی پی کام G311SM IP-COM

ماژول فیبر نوری سینگل مود آی پی کامG311SMیک ماژول فیبر نوری um 9/125 تک حالته است که با وزن800 گرم که توسط شرکت آی پی کام-IP-COM تولید می شود.این ماژول از استانداردها و پروتکل ها IEEE 802.3z، CSMA / CD، TCP / IPپشتیبانی می کند. برای گسترش LAN و پهنای باند، از انتقال فیبر نوری پشتیبانی مینماید. جهت توسعه پوشش شبکه در اندازه کوچک و متوسط LANبسیار مناسب می باشد. طراحی کوچک آن باعث شده که به راحتی درون سوئیچ با فضای کوچک جای بگیرد. انرژژی داخلی توسط سوئیچ تامین شده و نصب راحتی دارد، به خوبی با سوئیچ سریIP-COM که صاحب پورت SFP است، هماهنگی دارد.
از لحاظ ویژگی های ایمنی و انتشارماژول فیبر نوری سینگل مود آی پی کام G311SM IP-COMدارای گواهینامه های FCC و CEمی باشد.منبع تغذیه این محصول3.3ولت می باشد (منبع تغذیه توسط سوئیچ تامین می شود). نرخ انتقال اطلاعات درماژول فیبر نوری سینگل مود آی پی کام G311SM IP-CO مقدار1.25گیگابیت بر ثانیه است . ماژول فرستنده و گیرنده نوری SFP تک حالت بر اساس 1000 LX با پورتLC/UPCمی باشد و حلقه ی کششی آن آبی رنگ و برای طول موج1310نانومتر بوده و حداکثر طول کابل10کیلومتر و محدوده انتقال 1000 متر می باشد.

  • پشتیبانی از حالت فعالیت Full-Duplex
  • منطبق با استاندارد IEEE802.3z
  • پشتیبانی از حالت دوبل کامل
  • سازگاری با سوئیچ های IP-COM دارای پورت SFP
  • وزن : 800 گرم
  • Service Online
  • .
  • .
  • .